sorbet bezový květ - jahoda
sorbet bezový květ - jahoda
Když už jsem byla u toho testování bezového květu, tak jsem zkusila ještě jednu příchuť. Taková mile normální. Nic co by člověka vystřelilo do nebe jako třeba akátové gelato. Ale dá se na tom krásně pochutnat.400 g jahod (očištěných, rozčtvrcených)
420 g nálevu z bezových květů
110 g cukru
45 g dextrózy
30 g citrošťávy
20 g glukózového sirupu/20 g medu
3 g stabilizátorů (2g GG a 1g LBG)
1 g soli
(10 g inulinu pokud máš, když nemáš, tak nedávej, nic hrozného se nestane)
Inulin - se do zmrzliny přidává jako funkční vláknina, která pomáhá zlepšit strukturu zmrzliny - omezuje růst velkých ledových krystalů, zmrzlina je tak hladší a jemnější. Nahrazuje tuk a cukr, takže se hodí do sorbetů a veganských zmrzlin.
postup:
1. bezová infuze
Převař půl litru vody, nech ju vychladnout a pak do ní dej 10 bezových kvítků. Pořádně je potop pod hladinu, ať se nasákne chuť. Nech v ledničce infuzovat 2 dny. Pak tekutinu zceď a můžeš ju dál použít.
2. sorbet
Smíchej cukry, sůl a stabilizátory.
Do rendlíku nalej bezovou infuzi, citrošťávu a glukózový sirup a zahřej to na 40°C. Přisyp do toho směs cukrů, promíchej to a krátce provař na 82°C. Rychle zchlaď na 4°C, dej to do ledničky na 4 hodiny, aby se směs stabilizovala (stabilizátory potřebují čas se pořádně hydratovat). Pak do toho přidej očištěné jahody a pořádně to projeď tyčákem. Na plný výkon aspoň minutu, dokud nebudou jahody na kaši. Dej směs do stroje a nech ho ať se točí! :-) Po ukončení přendej sorbet do nádoby a dej do mrazáku vytuhnout tak na 2 hoďky při -18°C. Pak už jen vesele lízej a vychutnávej. :-)
Komentáře
Okomentovat